Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Vajina Estetiği , Labioplasti Ve  Cinsellik

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Tüm kadınlar güzel olmak ister. Yüz, vücüt güzelliği ve sağlığı kadar cinsel sağlık ve cinsel organ estetiği de günümüzde önemlidir.Bir çok kadın cinsel organ yapılarından hoşnut olmayıp daha sağlıklı ve rahat bir cinsellik için hekimlere başvurup destek almaktadırlar.

Normal doğum yapan kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri epizyotomi kesisine veya kontrolsüz doğuma bağlı vajina girişi ve vajina yapısında oluşan kalıcı bozukluklar ,haznede  genişlemelerdir. Kadınlarda vajina yapısında oluşan bu değişikler doğum esnasında vajinal dokuların gerilmesine ve daha sonra asla normal halinde dönmemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu idrar kesesi (mesane)  ve bağırsakların son kısmı olan rektumda  vajinaya doğru bir sarkma olarak belirir ve cinsel fonksiyon bozukluğunun yanı sıra idrar tutamama, rahat dışkılayamama  gibi patolojik durumlara da neden olabilir. Normal vajinal doğumlara bağlı bir başka problem ise doğum esnasında açılan epizyotominin yani doğum kesisinin  bıraktığı dikiş izidir. Burada gelişen nedbe dokusu (skatris) hem kadında hem de erkete cinsel problemlere yol açabilir.

Cinsel birliktelikte çiftlerin her ikisi için de problem yaratabilen bu genişleme ve kalıcı bozukluklar  idrar kaçırma,tekrarlayan genital enfeksiyonlar,idrar yolu enfeksiyonlarına hatta rahim sarkmasına zemin hazırlayabilmektedir.Bu tür genişlemeler  hem cinsel hem de estetik görünüm şikayetlerine yol açmasına rağmen bunların üzerinde çok az konuşulmaktadır. Bu çoğunlukla utanç duygusundan, bazen de çare olmadığı düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Artık günümüzde giderek artan bir şekilde kadınlarımız hekimlere başvurmakta ve bu şikayetlerine çare aramaktadırlar.

Özellikle genç kadınların karşılaştığı ve şikayetçi olduğu diğer bir sorun genital organ iç dudaklarının, labia minoraların normalden sarkık olması veya birinin büyük diğerinin küçük olmasıdır. İç dudaklar bol salgı ve yağ bezleri içeren deri  kıvrımları olup  görevi vajinayı yabancı cisimlere ve mikroorganizmalara karşı korumak, salgıladığı sıvılar vasıtasıyla vajinayı nemlendirerek  kurumasını önlemektir. Kadınlık organının iç dudakları normalden  büyük ve sarkık  olan kadınlar günlük yaşamında fiziksel ve psikolojik açıdan birçok sorunla karşılaşabilmektedirler. İstedikleri iç çamaşırı ,dar  pantolonu giymekte veya uygun mayo bulmakta güçlük çekebilmektedirler.Ayrıca ağrılı cinsel beraberlik ,eşinden – partnerinden utanma ve bölgenin hijyenini sağlamadaki güçlükler sık ifade edilen şikayetlerdir. Sık görülen genital enfeksiyonlar da bu durumu daha da zorlaştırmaktadır. Sonuçta kadın kendine olan cinsel özgüvenini kaybetmeye başlar.

Daha nadiren görülen bir şikayet de  küçük dudakların ve büyük dudakların  (labia minora, labia majora) atrofk ve normalden ince gelişmemiş olması durumudur. Bu yapısal bozukluklar hastalarda oldukça pskolojk  problem yaratabilmektedirler. Bu hastaların pek çoğu eksiklik olan bölgeye yağ enjeksiyonu yapıldıktan sonra cinsel ilişkinin hem daha kolay hem de daha zevkli olduğunu belirtmişlerdir. Yağ enjeksiyonu hem labiaların kalınlaşmasını sağlar hem de vajinal girişi daraltarak erkek ve kadının cinsel ilişkiden aldığı zevki artırır, orgazm olmayı kolaylaştırır.

Vajina estetiği ameliyatı ve bu konudaki başvurular, talepler  kadınlar tarafından son yıllarda epey artmış olup her geçen gün daha çok kadın vajina estetiği (vajen estetiği) yaptırmak için doktorlara başvurmaktadır.Vajina estetiği ve sağlıklı cinsel hayat arasında kurulan bağlantı kadınları böyle bir estetik ameliyat için arayışa sokmakta ve bir çoğu da vajina estetiği (vajen estetiği) ameliaytını olup psikolojik ve cinsel açıdan rahatlamaktadırlar.Bu ameliyata "Vajinoplasti" ameliyatı da denmektedir. Ülkemizde kadın doğum uzmanı , jinekolog lar tarafından başarı ile yapılmaktadırlar.

Vajina estetiği operasyonu(Genital Bölge Estetiği), Vajina düzeltme- daraltma ameliyatları nasıl yapılmaktadır?

Vaginadaki en sık gözlenen estetik problemler iki çeşittir. Normal  doğum sırasında yapılmış epizyotomi kesisinin iyi dikilmemiş veya iyileşmemiş olmasına bağlı  vajina girişindeki genişlik ve estetik bozukluktur.Bu gibi durumlarda eski kesi bölgesi çökmüş,büzüşmüş , deri kıvrımları bozulmuş, renk değiştirmiş  ve kesi yapılan bölgede sikatris adı verilen yapı değişiklikleri oluşmuştur. Cinsel birleşmede ağrı ,huzursuzluk, cinsel utangaçlık ve düzenli sekste bozukluklar sıklıkla oluşabilmektedir. Eski epizyotomi yerine ait olan bu bozulmuş dokunun düzeltilmesi ve eski haline getirilmesi basit bir operasyon olup genellikle bölgesel, lokal anestezi ile yapılmaktadır.Adetten hemen sonra planlanan bu operasyondan sonra düzenli pansuman uygulamasının yanı sıra 1 aylık cinsel beraberlik kısıtlaması yapılmaktadır.Ayakta duş şeklinde banyo yapmasında da bir sakınca olmayan hasta kısa sürede rahatlamaktadır. Çok hızlı bir şekilde eski haline dönen kadın cinsel birlikteliğinde  daha rahat olmakta ve kendini psikolojik açıdan daha rahat hissetmekte ,kendine olan güveni artmaktadır.

Biz, kadın doğum uzmanlarına başvuran en büyük hasta gurubu ise ,vaginanın doğumlara bağlı travmatize olup genişlediği,yapısının bozulduğu ve buna bağlı cinsel problemlerin yanısıra idrar kaçırma şikayetlerinin de yaşandığı hastalardır. Çoğunluğu , eşlerinin veya her ikisinin de cinsel yaşamlarının doğum sonrası  bozulduğunu ifade ederler. Vagina ile penis arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde orgazm konusunda sorun yaratmaktadır. Vagina genişlik açısından kişisel farklılık göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın girimine müsaittir. Fakat doğum sonrası yapısı bozulmuş vajinalarda bu açıklığın belirgin artması yanı sıra vajinanın aksı ve yapısı,ön-arka duvar desteği de bozulmaktadır. Fakat şu da bir gerçektir ki, bir çok aynı şikayetten muzdarip olan kadınlar  utandıklarından veya nereye başvuracaklarını bilmediklerinden dolayı bu şikayetleri ile yaşamaya devam etmektedirler. Vagina genişliğinin tedavi edilmemesi sonucunda kadın zamanla özgüvenini yitirmekte  ve cinsel yaşamdan uzaklaşmaktadır. Oysa günümüzde vajina daraltmaya yönelik operasyonlar sayesinde kadının cinsel ilişkiden yeniden haz alması sağlanmaktadır. Yapılacak bu  operasyon sonrasında yaşla birlikte ve özellikle menopoz döneminde  daha sık rastlanan bir şikayet haline gelen idrar kaçırma sorunu da ortadan kalkmakta hatta rahim sarkmasına karşı önlem olmaktadır.Vajina daraltma operasyonları (vajinoplasti) genellikle genel anestezi ile adet sonrası dönemde yapılmaktadır.Ameliyat olan kadının, operasyon sonrası hastanede  4-5 saat kalması yeterli olmaktadır.Vaginanın arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılarak kesik kenarlar birbirine dikilir. Eğer aynı operasyonda vajinanın daraltılması ile birlikte  idrar torbası ve sarkmış olan rektum (bağırsağın son kısmı) da düzeltilecek ise hastanede ortalama 1 gün yatış da gerekebilmektedir.
Vagina daraltma ameliyatı sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur , fakat düzenli pansuman yapılması gerekmektedir.Yaklaşık 1 ay sonra normal  cinsel hayatına dönmekte ve daha sağlıklı bir cinsel yaşamı olmaktadır.

Nadir görülen bir durumda vajina darlığıdır. Anatomik, yapısal bir sorun olabileceği gibi bazen normal doğum sonrası doğum kesisinin hatalı dikilmesi veya iyileşme sürecinde enfeksiyonlara bağlı  vajina girişinin elastikiyetini kaybederek dar bir şekilde iyileşmesi soncu olabilir. Vajina darlığında , ağrılı hatta kabusa dönen cinsel ilişkiler nedeniyle hastalar jinekolok lara başvururlar. Bu hastalara vajina genişletme operasyonunu yaplır.. Operasyon vajina genişletme işleminin tam  tersidir. Ortalama yarım saat  süren bir operasyonun ardından  vajina genişletilir  ve hasta hastaneye yatması gerekmeden taburcu edilir. İyileşme süresi de ortalama 1 aydır.

Sarkmış küçük dudaklar , büyük küçük dudaklar ve orantısız küçük dudaklar ( Labia Minora lar) vajina estetiği  nasıl düzeltilir ?

İç dudakları (labia minora) aşırı sarkık ,orantısız ve büyük olan kadınlar, estetik rahatsızlıktan ve  cinsel ilişki sırasında bu sarkmış dudakların araya girerek kadının acı duymasına da neden olabildiği için ameliyat olmayı  tercih edebilmektedirler. Labia minoraların büyük olması özellikle genç ve orta yaş kadınlarda psikolojik ve sosyal problemlere sebep olur. Hastaların doğru düzgün spor yapmasını engeller. Devamlı hissedilen ıslaklık hissi de sinir bozucudur. Ayrıca labia minoralar kolaylıkla tahriş olarak ağrılı ve kokulu enfeksiyonlara neden olabilir ki bu da sağlıklı bir cinsel hayatı engeller.Aşırı büyük olan küçük iç dudaklar zamanla kadının   özgüvenini yitirmesine, cinsel yaşamdan soğumasına,  orgazm güçlüğü çekmesine, hatta cinsel soğukluğa yol açabilmektedir.

Vajina estetiği ile düzeltme ameliyatı çok basit bir operasyon olup genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır.Yaklaşık 30 dakika süren bu operasyon ile sarkmış ,büyük olan dudaklar kesilerek küçültülmekte ve kadın aynı gün normal yaşantısına dönmektedir. . Hastaya ameliyat sırasında antibiyotik tedavisi başlanır ve antibiyotik veağrı kesici-antienflamatuar tedavi operasyondan sonraki bir hafta boyunca devam eder. En sık kullanılan kesilerden bir tanesi S kesi olup bu kesi sayesinde son derece elastik olan bu dokuda kontraktürler ve sertlikler  oluşması önlenmiş olur. Bazı labia minora hipertrofilerinde clitoris etrafındaki deri kıvrımında  da büyüklük olabilir. Eğer labioplasti ameliyatı yapılır ancak klitoristeki problem giderilmezse işlem sonrası klitoris bir büyük çıkntı ve küçük bir penis  gibi görülebilir. Bu durumlarda  labia minora küçültülmrsi ve düzeltilmesi sırasında klitorisin her iki yanındaki deri kıvrımlarında da  bir düzeltme yoluna gidilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında klitorisin tam merkeze getirilmesini sağlamak  son derece önemlidir.
Operasyon sonrası ilk 10-15  gün hastalar için zor ve kısmen ağrılı  olabilir. Ağrı kesici ilaçlar hastaların ağrısını azaltır ve önerilen pansuman mutlaka yapılmalı ve antibiyotik de kullanılmalıdır.Dikişler kendiliğinden erimekte olup sadece pansuman yapılmalıdır.Cinsel yaşama dönmek için 1 ay beklemek gerekmektedir.

Labiumların ,küçük dudakların düzeltilmesi, labiyoplasti ameliyatı bakire ve genç kızlarda da “kızlık zarı” na  dokunulmadan ve zarar vermeden yapılmaktadır.
Bu ameliyata "labioplasti" veya "küçük dudakların" , "labia minoraların" vajina estetiği de denmektedir

 

Vajina Estetiği Fotoğrafları, Labioplasti Resimleri (Yeni)

 

Genital Estetik Ameliyatı Randevu..

 

Vajina estetiği video, vajina daraltma ameliyatı genital estetik video

 

 

Labioplasti ameliyatı video

 

 

Vajina estetiği, genital estetik hakkında sık sorulanlar?

Aşağıdaki sorular vajina estetiği, genital estetik ve labioplasti ameliyatı hakkında forum sayfamızda sorulmuş olup yorumlar ve cevaplar yazılmıştır. Soruları okumak için "forum" sayfamızı ziyaret ediniz veya daha deytaylı bilgi için bize ulaşın.

vajina estetiği fiyatları, ücretleri nedir?
küçük dudakları küçültme düzeltme, labioplasti ameliyatı ücreti fiyatı nedir?
genital estetik  ne sıklıkla yapılmaktadır?
küçük dudaklarım sarkık mı? nasıl anlarım?
vajinam geniş ,orgazm olamamanın sebebi bu mu?
vagina estetiği ameliyatı ne kadar sürer?
haznem dar ilişkiye giremiyorum ne yapabilirim?
vajina estetiği, labioplasti ameliyatı olursam kızlık zarım zarar görürü mü?
bakireyim, vajina estetigi operasyonunu olabilirmiyim?
genital estetik ve kızlık zarı dikimi , tamiri nasıl yapılır, fiyatları nedir
vajina estetiği video görüntüleri var mı?
ameliyat öncesi ve sonrası küçük dudakların, labium minora görüntüleri resimleri var mı
siz vajina estetiği, vajinoplasti ve labioplasti ameliyatı yapıyormusunuz?
genital estetik sonrası cinsel hayatıma ne zaman dönerim
yapılan vagina estetigi operasyonu sonrası kanama ve ağrı olur mu?
büyük dudakların nasıl kalınlaşmasını sağlarım?
hazne daraltma, vajina daraltma ameliyatı sonrası hastanede ne kadar yatarım?
Genital bölge estetiği riskleri nelerdir?
idrar kaçırma sorunum var ne yamalıyım?
orgazm olamıyorum? ne yapmalıyımvajina estetiği youtube videosu var m?
rahimde sarkma olduğu söylendi , vajina daraltma ameliyatı nasıl olmakta?
vajen estetiği  ameliyatını sigortam ödüyor mu?
İlişkiye giremiyorum, vajinam dar, acaba vajinismus mu var?
genital estetik, vajina estetik ameliyatı ne kadar başarılı olmakta?
vajina estetiği fiyatları ne kadar, labioplasti fiyat farkı var mı?
Vajinal estetik ameliyatı için en uygun dönem nedir?

 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj genel bilgiler
Kürtaj tekniği
Kürtajın riskleri
Kürtaj fiyatları
Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar