Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Vajina

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Vajina nedir?
Vajina veya halk arasındaki ismi ile “hazne” ya da vajen dış genital organ olan  vulvadan sonra başlayan , introitus olarak isimlendirilen vajina girişi ile başlayan ve serviks yani rahim ağzı ile sonlanan  içi boş silindir şeklinde ve normal halde yaklaşık 7-10 santimetre uzunluğunda, 3 santimetre
genişliğinde bir yapıdır. İçi ruga olarak isimlendirilen düzenisiz deri kıvrimı şeklinde görülmektedir.

Vajina şekli esneklik gösterir mi?
Vajinanın yapısı ve  vajina şekli kadından kadına farklılık göstermektedir. Vagina  yüksek derecede esneyebilme yeteneğine sahip bir organdır. Bu özelliğini üç katmanından orta katmanını oluşturan kas katmanına borçludur. Cinsel ilişki esnasında genişliğini ve uzunluğunu içine duhul olan penisin çapına ve uzunluğuna göre belli oranlarda arttırabilmektedir.

Vajina kızlık zarı ile ilişkilimidir?.
Vajina kızlık zarı ile  ilişkilidir.Vajina girişi itibarıyle 1-2 cm içeride kızlık zarı bulunmaktadır. Ayrıca vajinanın hemen başlangıcında kızlık zarı başlamadan hemen önce  Bartholin adı verilen salgı bezleri bulunur ve bunlar  cinsel ilişki sırasında vajina girişinin ve vajina duvarlarının kayganlaşmasını sağlar. Kızlık zarı değişik çeşitte ve şekilde olmasına rağmen vajinanın yapısı ve görüntüsü değişkenlik göstermez ve kızlık zarında oldupu gibi vajina şekilleri ve hazne, vajina türleri yoktur..

Vajinanın yapısı doğumdan nasıl etkilenir? Genişlemiş vajina nedir?
Normalde ön ve arka duvarları birbiri üzerine katlanmış olarak duran bu yapı, doğum eyleminde doğum kanalının yumuşak kısmının yapısında yer alır ve bebeğin başının geçmesine müsaade edecek kadar esner ve genişler.Doğum sonrası vajinan yapısı bazen bozulur ve bunu düzeltmek için vajina estetiği olarak isimlendirilen bir vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır.

vajina estetiği, labioplasti
genital estetik resimleri
klitoris estetiği resimleri