Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Kürtaj nasıl yapılır ?  Kürtaj Tekniği

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

ü   Kürtaj işlemi öncesinde tam jinekolojik muayene ve transvaginal ultrasonografi ile değerlendirme yapılmalıdır.

ü   Günümüzde genellikle vakum aspirasyon yöntemi ile küretaj yapılmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan vakum sistemi Karmen kanülü olarak isimlendirilmektedir. Bu sistemin uçları plastik olup bir defa kullanıldıktan sonra atılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır. Rahim kanalına uygun ebadlarda farklı uçları mevcuttur.

ü   Kürtaj işlemi sırasında genel anestezi yada lokal anestezi uygulanabilir. Daha önce doğum yapmamış veya sezaryen ile doğum yapmış hastalarda sıklıkla genel anestezi tercih edilir. Bunun ana nedeni işleme bağlı duyulacak fiziksel rahatsızlığın yok edilmesinin yanı sıra psikolojik açıdan hiç bir şey hatırlamamayı sağlamasıdır. Lokal anestezi ile rahim ağzının her iki yanına anestezik ilaç enjekte edildiği halde rahatsızlık hissi ve vakum esnasında ağrı duyulabilir. Kürtajın psikolojik etkisi de düşünüldüğünde genel anestezi tercih edilmektedir. Genel anestezi tecrübeli bir anestezi uzmanı tarafından verilmelidir.Anestezi süresi kürtaj işlemi kısa olduğu için  3-5 dakika kadardır. Uyanma süresi genellikle 5 dakikadır.İşlem sonrası 1 saat dinlenmenin ardından anestezi etkisi geçtiği için hasta evine gidebilmekte ve normal yaşantısına dönmektedir.

ü   İşlem öncesi mutlaka 4- 6 saat açlık gerekir. Su içilmesine de izin verilmez.

ü   Kürtaj öncesi daha önce geçirilmiş operasyon ve hastalıklar sorgulanır.Çiftlerin her ikisinin kan gruplarının da bilinmesi gerekmektedir.Anne kan grubu negatif ve baba kan grubu pozitif ise Rh uygunsuzluğu söz konusu olduğundan kürtaj işlemi sonrası ilk 72 saat içinde uyuşmazlık iğnesinin yapılması ilerdeki gebeliklerin sağlıklı olması açısından çok önemlidir.Bu nedenle  çiftlerin her ikisinin kan gruplarını bilmesi gerekmektedir.

ü   Kürtaj işlemi jinekolojik  masada muayene ve ultrasonografik incelemeyi takiben yapılır. Ultrasonografi ile gebelik haftası kesin olarak saptanmalıdır. Son adet tarihinin ilk gününe göre yapılan hesapta gebelik haftasının 10 haftanın altında olması yasal yükümlülüktür. 

ü   Rahim ağzının görülebilmesi için önce vajinal spekulum yerleştirilir. Vagina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla silinir.Rahim tek dişli olarak isimlendirilen bir alet ile tutulup çekilir ve düz hale getirilir. Lokal anestezi uygulanacak ise bu işlemden sonra lokal anestezik ilaç yapılır. Genel anestezi uygulanan hastalar bu prosedürü başından itibaren hiç hissetmezler ve görmezler.

ü   Buji olarak isimlendirilen aletler yardımı ile gebelik haftasının büyüklüğüne göre rahim ağzı genişletilir. Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hamilelerde bu dilatasyon bazen gerekmemektedir. Lokal anestezi uygulanan kadınlarda kürtaj işleminin en sıkıntılı ve ağrılı dönem bu dönemdir.

ü   Dilatasyonun yani rahim ağzını genişletmenin ardından steril olan ve özel boyutlarda olan plastik kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaşılır. Kanülün ucu özel üretilmiş ve 60 santilitrelik vakum yaratan özel enjektöre monte edilir,enjektör ile negatif  basınç sağlanarak rahim içi emilerek temizlenir.Bu yöntem ile keskin,metal küretlerin kullanımı aza indirilmiştir.Eskiden keskin metal küretler ile yapılan kürtajlarda  rahim delinmesi,yapışıklık riski daha fazla olmaktaydı. 10 haftanın altındaki kürtajlarda artık bu eski yöntem kullanılmamaktadır. Keskin küretler ile yapılan kürtaş sadece tanı ve biopsi amaçlı yöntemlerde kullanılmakta olup doğru ve yeterli parça alınması için şarttır.

 

 

 

Kürtaj sırasında kullanılan ve negatif basıncı, vakumu sağlayan plastik karmen vakum enjektörü.

 

 

 

 

Kürtaj sırasında kullanılan plastik, fleksibl değişik çapta karmen kanülleri.

 

 

ü   Rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkarılır, çıktığı yerdeki kanama bir gazlı bez ile tampone edilerek  durdurulur. Vagina tekrar antiseptik solüsyonlarla ile yıkanıp spekulum çıkarılır.

ü   Hasta kaldırılmadan rahim içi ultrasonografi ile parça kalıp kalmadığını anlamak için kontrol edilir.

ü   Ağrının daha sonra olmaması için kalçadan iğne ile veya makattan fitil ile ağrı kesici uygulanır.

Küretaj sonrası  neler olabilir ve nelere dikkat edilmelidir?

ü   Antibiyotik, ağrı kesici ve gerekli görülürse kanama azaltıcı ilaçlar  verilerek evine gönderilir. Lokal anestezi ile 15 dakika, genel anestezi sonrası 1 saat sonrası hasta eve gönderilir.

ü   Küretajdan 1 hafta sonra  ultrasonografi ile rahim kontrol edilir.

ü   Kurtaj sonrası genelde müdahaleden 2-3 gün sonra adet tarzında, fazla olmayan ve 10-15 gün devam eden kanama başlayabilir, bu normaldir. Telaşlanacak bir şey yoktur. Kanama olmaması da normaldir. Kanama ile birlikte genellikle az miktarda küçük pıhtılar düşebilir ve kanama ile birlikte 1-2 gün devam eden adet sancısına benzer ağrılar da olabilir. Bu belirtilerin hepsi normaldir.

ü   Kürtaj yapılan gün adetin ilk günü olarak kabul edilir.Küretaj sonrası  4-6 hafta içinde adetin görülmesi gerekir.İşlem sonrası 40 gün içinde adet görülmez ise doktorunuzu aramalısınız.

ü   Kürtaş sonrası 2-3 hafta havuz ,deniz,jakuzi ve küvette banyo yasaktır. Ayakta ılık duş şeklinde banyo yapılabilir.

ü    Küretaj sonrası 2-3 hafta cinsel ilişki önerilmez.

Kürtaş İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj genel bilgiler
Kürtajın riskleri
Kürtaj fiyatları
Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar