Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Rahim kalınlaşması

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Rahim duvarı salgı yapan bezler ve duvar bütünlüğünü oluşturan bağ dokudan oluşmaktadır. Bu iki yapının birden miktar olarak artması sonucunda rahim duvarı kalınlaşması veya diğer adı ile endometrial hiperplazi meydana gelir. Çok büyük kısmı progesteron tarafından karşılanmamış aşırı östrojen maruziyeti nedeniyle olur. Bu durumun da en sık sebebi yumurta atılımının olmadığı adet dönemleridir.Bu döneme anovulatuar siklus denmektedir. Bundan dolayı ergenlik döneminin başlangıcında henüz yeni adet görmeye başlayanlarda ve menopoza yakın dönemde adet dönemleri düzensizleşmeye başlayanlarda sık görülür. Ayrıca aşırı kilo, obezite, şeker hastalığı sadece östrojen içeren doğum kontrol hapları, östrojen salgılayan yumurtalık tümörlerinde de görülür. Kalınlaşma kendi içinde dört türe ayrılmakta ve her türün kendine özgü kanserleşme riski bulunmaktadır. Bu risk %1-30 arası değişmektedir.

Menapoz öncesi dönemde ve menopozda tanı koymak için rahim duvarı örneklemesi yapılır.Bu probe küretaj veya full kürtaj olarak da isimlendirilmektedir.

Tedavi ise kişinin bulunmuş olduğu yaşa göre belirlenir. Ergenlik döneminde olanlarda 6 ay boyunca kombine östrojen ve progesteron içeren haplar (doğum kontrol hapı ve benzeri ilaçlar) kullanılır, haplar bittikten 3 ay sonra rahim duvarı ultrasonografi ile değerlendirilir. Eğer rahim duvarı normale dönmüş ise sadece takip edilirken problem devam ediyor ise hasta yumurta salınımının olduğu bir adet görene kadar hormon tedavisi uygulanır.
Eğer hasta doğurganlık çağında ise 3 ay süre ile kombine östrojen ve progesteron içeren haplar kullanılır, sorun devam ediyor ve hasta çocuk istiyor ise ovulasyon indüksiyonu denilen yumurtlamanın uyarılması yöntemi uygulanırken hasta çocuk istemiyorsa doğum kontrol hapı kullanılır.
Menopoza girmek üzere olan kadınlarda ise eğer ilk yapılan örnekleme yani kürtaj sonucu riskli ise (kompleks hiperplazi, adenomatöz hiperplazi)  rahim cerrahi olarak alınır. Eğer riski daha düşük grup ise  (basit hiperplazi) hormonal tedavi yanında 3 ayda bir rahim duvarı örneklemesi ve ultrason ile değerlendirilmesi yapılır. Menopozda ki kadınlarda ise cerrahi operasyon için bir engel yok ise rahim ve iki taraftaki yumurtalıklar alınmalıdır.

Jinekoloji konularında detaylı bilgi için ;
 www.e-jinekolog.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Konu ile ilgili olarak, endometrial hiperplazi nedir, neden olur. Rahimin kalınlaşması her zaman kanser anlamına mı gelir. Menopozda  rahim kalınlaşması neden olur, ilaçla tedavisi nasıl yapılır, genç kızlarda rahim hastalıkları nelerdir. Uterus anatomisi ve rahimde kalınlaşma ultrasonda nasıl değerlendirilir, rahim duvarı kalınlaşması var ise kürtaj, endometrial biopsi ve pipelle biopsi nasıl yapılır… gibi bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.