Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Klitoris Estetiği

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Klitoris kadın cinsel organlarından en önemlilerinden biri olup orgazm ve sağlıklı cinsel yaşam için önemli rol oynar. . Klitoris anatomik olarak kadın  cinsel organının üst kısmında bulunan, küçük dudakların bittiği yerde yer alan erektil bir oluşumdur.Klitoris anatomik ve embriyolojik olarak erkekteki penis karşılığıdır fakat penis gibi idrar kanalı tarafından delinmemiştir, başlıca işlevi cinsel haz alınması ve orgazm dır. Klitoris estetiği ameliyatı gittikçe artan  cinsel estetik ameliyatlar ile paralel olarak artış göstermektedir.

Klitorisin fonksiyonu nedir?

Klitoris şekli, yapısı  ve büyüklüğü hiçbir kadında aynı değildir. Bu farklılığın  doğum yapmış olmakla veya yaşla pek ilgisi yoktur. Klitoris de penis gibi cinsel uyarılma ile  sertleşmektedir. Üzerinde yaklaşık  8000 sinir sonlanması vardır. Klitoris dıştan görünen bir baş (glans klitoris), ve doku içine gömülü şekilde olan gövde kısmından oluşur. Klitorisin baş kısmının büyüklüğü de kadınlarda oldukça değişkendir ve 2-8 milimetre arasında olabilmektedir.Erkekte penis büyüklüğünde olduğu gibi kadında da klitoris büyüklüğü ile orgazmın gerçekleşmesi ve orgazm nitelikleri arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bazen hamilelik döneminde klitoris damarsal ve mekanik  değişikliklere bağlı olarak kalıcı bir büyüme gösterebilir.

Orgazm sorunlarında klitoris estetiği yapılmalı mı??

Orgazm olamama şikayeti nedeniyle başvuran kadınlarda bazı doktorlar klitorisi dışarıdan saran derinin küçültülmesi  ve açılması şeklinde bir estetik ameliyat önermektedirler fakat bu tartışmalı bir yaklaşımdır. Burada amaç klitorisin cinsel ilişki esnasında daha kolay doğrudan temas sağlaması ve penis teması ile daha kolay uyarılmasıdır.Bu şekilde yapılacak bir klitoris estetiği ameliyatı bazı aşırı ve gereksiz klitoris uyarılmaları ve abartılmış hassasiyetlere yol açabileceği için yalnızca çok dikkatli bir değerlendirme sonrasında yapılması gerekmektedir.

Labioplasti sırasında klitoris estetiği yapılmalı mı?

Labioplasti isteği ile gelen hastaların bir kısmı klitoris estetiği de talep etmektedir.Klitoris üzerindeki deri kısmını çıkartmaya ve küçültmeye yönelik bu işlemin aşırı hassasiyet ve  cinsel ilişki dışı da temas ile ( örneğin iç çamaşıra sürtünme gibi)  kolaylıkla rahatsızlık verici bir şekilde uyarılabilileceğini unutmamak gerekmektedir. Çok elzem olmadıkça böyle bir ameliyattan kaçınmak gerekmektedir. Bu ameliyat genellikle  lokal anestezi altında yapılmaktadır  ve ortalama yarım saat kadar sürmektedir.

Ayrıca eğer yapılacak ise klitoris estetiği yapılırken klitorise doğrudan müdahale edilmemesi gerekmektedir.Klitoris küçültme işlemi ise  çok ciddi sorunlara yol açabilecek bir müdahaledir ve “kadın sünneti” olarak değerlendirilmelidir.

Klitoris estetiği fiyatları ücreti nedir?

Klitoris estetiği ücreti , fiyatları bu ameliyatı yapan hekimin fiyat politikasına göre değişkenlik göstermek le birlikte klitoris düzeltme ameliyatının lokal veya genel anestezi ile yapılıp yapılmadığı da belirleyici olmaktadır.

Klitoris estetiği sonrası nelere dikkat edilmeli

Klitoris estetiğinde kendinden kısa sürede eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi yoktur. Ameliyatan sonra 2-3 gün duş alınmaz, her tuvaletten sonra doktorun önerdiği antiseptik solusyon ile önden arkaya genital bölge  silinir ve koruyucu antibiyotik ile ağrı kesici de kullanılır. Ayrıca 6 hafta cinsel ilişki, havuz deniz  yüzme gibi aktiviteler de  yasaklanır


vajina estetiği, labioplasti
genital estetik resimleri
vajina nedir
kızlık zarı