Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog


Menopozda Vajinal Kanama

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Menopoz ile birlikte adet kanamaları biter ve normalde menopoza girildikten sonra hiç kanama görülmemesi gerekir. Menopoz başlangıç döneminde, perimenopoz döneminde,  düzensiz kanamalar olabilir. Ancak son adet kanamasından 1 yıl veya çok daha sonra vajinal kanama oluyorsa bu durum önemlidir. Menopozda vajinal kanama olduğunda hemen doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir.

Menopoz döneminde vajinal kanama neden olur?

  • Vajinada kuruluk  ve endometrial atrofi-kuruluk
  • Vajinadaki enfeksiyonlar , vajinal enfeksiyonlar
  • Pıhtılaşma bozukluğu ile ilgili sistemik hastalıklar , kan hastalıkları
  • Hormonal hastalıklar, hormonal bozukluklar ( hipertiroidi-hipotiroidi)
  • Travma , özellikle künt travma
  • Spiral  ( RİA )
  • Rahimde polip, miyom
  • Endometrial hipeplaziler
  • Genital kanserler ve genital tümörler  (özellikle endometrium kanseri )

 Menopozda kanamaların en sık nedeni rahim içi kuruluk yani genital atrofidir. Ancak bu dönemde vajinal kanama sonrası yapılacak endometriyal biopsi veya diğer adı ile tanıya yönelik kürtaj işlemi ile rahim kanserinin erken teşhisi hayat kurtarıcı olabilir.

Menapozda olan vajinal kanama sebebleri içinde en önemlisi rahim kanseri de denilen endometrium kanseridir. Menopoz sonrası kanamalarda mutlaka rahim içinden kürtaj  parça alınarak rahim kanseri olmadığı ekarte edilmelidir. Daha sonra diğer nedenlere yönelik gerekli tedaviler yapılabilir.

Menopoz sonrası kanaması olan hasta mutlaka en kısa sürede  jinekologa başvurmalıdır. Önce jinekolojik muayene ve sonra ultrason ile rahim zarı kalınlığı ve yapısı değerlendirilir. Eğer rahim zarı beklenenden düzensiz ve kalın ise rahim içinden kürtaj işlemi ile parça alınması işlemi yapılmalıdır. Parça patolojiye gönderilir böylece uygun tedavi uygulanabilir.

Menopozda vajinal kanama tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi şekli olayın nedenine bağlıdır. Örneğin vajinal kuruluk- genital atrofiye bağlı kanama varsa östrojen içeren vaginal krem veya fitiller verilir. Vajinal enfeksiyonlar antibiotik tedavisi ile düzeltilebilir. Endometriyum kanseri teşhisi konmuş ise ameliyat ve sonrası duruma göre radyoterapi veya kemoterapi gerekebilmektedir.
Etiket:kanama, vajinal kanama menopozda kanama,menapoz menopoz perimenopoz, endometriyum kanseri endometrial biopsi ve kürtaj endometrium kanseri tedavisi.

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj genel bilgiler

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion

Έκτρωση