Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

En İyi Kürtaj Yöntemi

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

En İyi Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj gebeliğin sonlandırılması demektir. Türkiyede gebelik 10 haftadan küçük ise kadının rızası ile kürtaj yapılabilir.
Vakum veya aspirasyon yöntemi en çok kullanılan yöntemdir.

Vakumla Kürtaj Aleti

 Gebeliğin 10. haftasına kadar uygulanabilir çünkü ülkemizde isteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftadır. Kürtaj işlemi  genel anestezi veya lokal anestezi ile uygulanır.Ancak genel anestezi ile kurtaj daha konforludur.Rahim ağzından yerleştirilen tek kullanımlık plastik bir kanül ile  negatif basınç uygulanır ve gebelik materyali  aspişrasyon yöntemiyle dışarı alınır. Bu işlem 5-8 dakika kadar sürer.

Kürtaj sonrası birkaç gün hafif kanama ve ağrı nadiren de olsa  olur. Kürtaj sonrası fazla  olan kanamalarda hasta  doktora başvurmalıdır. Kürtajdan sonra yüksek ateş, pis kokulu vajinal akıntı gibi yan etkiler oluşmuş ise hemendoktora başvurulmalıdır.Kürtaj sonrasında istenirse spiral  uygulaması yapılabilir.

Kürtaj 10 haftadan önce  doğru bir şekilde yapıldığı takdirde oldukça emniyetli bir operasyondur. Küretaj işlemini uygulayan Kadın Doğum uzmanının tecrübeli olması ve işlemin ultrasonografi eşliğinde yapılması riski azaltır.

En iyi kürtaj doktoru

En iyi kürtaj uzmanı İstanbul

En iyi kürtaj yöntemi

 

Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion